

A szociális munka alapképzési szak (BA) képzési ideje: 6+1 (terepgyakorlati) félév.
Szakfelelős: Prof. Dr. Kelemen Gábor
A szociális munka BA képzés főbb tantárgyai (minden tantárgy kurzusokat foglal magában):
- A szociális munka alapjai
- Egyéni és családi szociális munka
- Csoport- és közösségi szociális munka
- Differenciált szociális munka ismeretek
- Bevezetés a társadalom- és szociálpolitikába
- A szociálpolitika rendszere és területei
- Differenciált szociálpolitikai ismeretek
- A társadalomismeret alapkérdései
- Szociológia a szociális munkában
- A szociális munka társadalmi kérdései
- Bevezetés a pszichológiába
- A szociális munka pszichológiai alapjai
- Differenciált pszichológiai ismeretek
- Bevezetés a jogtudományba
- Szociális jog
- Jogalkalmazás és jogvédelem a szociális munkában
- Népegészségügyi alapismeretek
- Egészségtudomány a szociális munkában
- Bevezetés a pedagógiába
- Komplex modul
- Szakmai törzsmodul
- Szakdolgozat
- Szabadon választható tárgyak
- Intenzív terepgyakorlat
A képzés során komplex modulok keretében nyílik lehetősége hallgatóinknak a szociális munka egy-egy speciális szakterületének elmélyítő megismerésére. A tanszékünk a következő komplex modulokat készül indítani:
- Addiktológiai komplex modul
- Szociális munka a gyermekvédelemben komplex modul
- Szociális munka az egészségügyben komplex modul
Az ismeretek ellenőrzési módja: az egyes tantárgyakból vizsgát (kollokviumot) tesznek a diákok. A szigorlatok száma kettő, ezek tárgya a pszichológia és a jogtudomány. Tanulmányaik végén a diákok szakdolgozatot készítenek, majd ezt követően záróvizsgát tesznek, komplex szóbeli vizsgán tanúsítják szakmai felkészültségüket, ahol különös hangsúllyal szerepelnek a szociális munka elméletét és gyakorlatát megalapozó sajátos társadalom- és szociálpolitikai, szociológiai, jogtudományi, közgazdaságtudományi, pszichológiai és módszertani ismeretek.
A végzettség megnevezése:
Szociális munkás
Elhelyezkedési lehetőségek:
Statisztikai számítások szerint, 2010-ig mintegy 17 ezer szakképzett szociális munkásra volna szükség Magyarországon. Ennek az igénynek a jelenleg működő tíz szociális munkást képző intézmény mindeddig csupán 18%-át volt képes kielégíteni, kb. 3 ezer főiskolai végzettségű „általános szociális munkás", és mintegy 250-300 egyetemi végzettségű „okleveles szociális munkás" kibocsátásával a hazai szociális munkaerő-piacra. Baranya megyében a szociális szolgáltatások területén kb. 300 közalkalmazott dolgozik, akiknek legfeljebb 1/5 része rendelkezik szociális munkás szakképesítéssel. A szakképzett szociális munkások iránti igény az utóbbi évtized során a szociális szolgáltató-rendszer valamennyi területén folyamatosan nőtt.
Kívánalmak:
A szociális munkás hivatást ajánljuk mindazoknak az érettségizett diákoknak, akik késztetést éreznek arra, hogy közreműködjenek a nélkülöző, bajban lévő (pl. érzelmi, kapcsolati, megélhetési válság, krízis) emberek, családok, csoportok és közösségek számára történő segítségnyújtásban. A szakszerű, professzionális módon tevékenykedő szociális munkások a változás olyan katalizátorai, akik elsősorban a személy és környezete közti kapcsolatrendszer és a szociális háló erősítése, helyreállítása révén járulnak hozzá az érintettek megküzdő képességeinek növeléséhez, ezáltal nehézségeik megoldásához, megelőzéséhez, illetve a helyzet romlásának megakadályozásához.
A szociális munkások értékeikben elkötelezettek az emberi élet minőségének javítása, a szolidaritás, s társadalmi kohézió, az esélyegyenlőség, valamint a jólét és jóllét növelése mellett. Kritikus gyakorlatukban és közösségi szolgálatunkban egyaránt a szegénység, az elidegenedés, a társadalmi kirekesztés és a privilégiumok csökkentésére törekszenek.